تبلیغات
طرح پیروان ولایت - چرا جنگ هشت سال ادامه یافت؟

 

defa4

چرا جنگ هشت سال ادامه یافت؟

نیروهای عراقی قبل از رسیدن به هدف های تعیین شده با دفاع مردم ایران مواجه شدند . واقعیت های محاسبه نشده و تلخ برای آمریكا كم كم هویدا شد . دور تازه ای از فشارهای سیاسی بر ایران با سردمداری كاخ سفید آغاز شد. آنها به جای محكوم كردن این تجاوز آشكار، جمهوری اسلامی را تحت فشار گذاشتند كه آتش بس پیشنهادی را بپذیرد. ایران برای سد پیشروی دشمن در سخت ترین شرایط دفاع می كرد و چندین هزار كیلومتر مربع از خاك ایران هنوز در اشغال دشمن بود. ضمن اینكه صدام در هیچ یك از پیشنهادات نه تنها تضمینی برای عقب نشینی به مرزها نداده بود بلكه رسماً مدعی بود كه مناطق وسیع اشغال شده و مناطق دیگر كه هنوز به اشغال درنیامده اند می بایست به خاك عراق ملحق شوند!

واقعیت اینست كه كشورهایی كه دم از آتش بس می زدند خواستار صلح نبودند، بلكه شعار صلح طلبی را به عنوان اهرمی برای منزوی ساختن ایران بكار می بردند. آنها اگر در ادعاهایشان صادق بودند كافی بود به جای تحریم تسلیحاتی و اقتصادی و نفتی جمهوری اسلامی ایران، كمكهای خود را به صدام متوقف می كردند. امام خمینی (س) عزم خویش و ملت را برای ادامه دفاع تا عقب نشینی متجاوز به مرزهای شناخته شده و جبران خسارت وارده اعلام می داشت.

پس از عزل بنی صدر و حاكمیت خط امام بر اركان اجرایی كشور، سلسله عملیات آزادسازی مناطق اشغال شده بوسیله سپاه اسلام شتاب گرفت. در سومین سال جنگ پس از عملیات بیت المقدس كه در سوم خرداد 1361 منجر به آزادسازی بندر مهم و استراتژیك خرمشهر از دست قوای متجاوز عراقی گردید، رهبری و ملت ایران چاره ای جز ادامه دفاع مقدس خود نداشتند؛ هنوز قسمتهایی از خاك ایران در اشغال قوای متجاوز بود و صدام با دلگرمی از حمایتهای بی دریغ دولتهای بزرگ جهان به تقویت مجدد و حمله نظامی می اندیشید. صلح و توقف یكجانبه جنگ از سوی ایران، كشور را در برابر هجومهای بعدی عراق بی دفاع می ساخت.

آمریكا تنها راه باقیمانده را بین المللی كردن بحران جنگ می دانست، بر همین اساس جنگ موسوم به جنگ نفتكشها، آغاز شد. ناوهای جنگی فرانسه، انگلیس، آمریكا  و روسیه به آب های خلیج فارس وارد شدند. مأموریت نیروهای اعزامی، جلوگیری از صدور نفت ایران و توقف و بازرسی كشتیهای تجاری و جلوگیری از صدور كالاهای اساسی به جمهوری اسلامی بود و این مسائل همه به خاطر آن بود كه اینك در ماه های آخر جنگ هشت ساله ، سپاه اسلام در موضعی كاملاً برتر قرار گرفته بود و دشمن را در اكثر مناطق اشغال شده به پشت مرزهایش فراری داده بود.

آمریكا در آخرین اقدام تجاوز كارانه اش هواپیمای مسافربری ایران را كه حامل 290 مسافر بود دوازدهم تیرماه سال 1367 بر فراز خلیج فارس سرنگون و كلیه مسافرین آن را قتل عام كرد.

صدام نیز كارنامه جرایمش را با بمباران شیمیایی شهر عراقی حلبچه به پایان رسانید. قطعنامه 598 شورای امنیت از تصویب گذشت این قطعنامه قسمت عمده نقطه نظرات و شرایط قبلی ایران برای ترك نبرد را كه از آغاز دفاع خویش بر آنها اصرار می ورزید ولی سازمانهای بین المللی به امید پیروزی صدام زیر بار نمی رفتند، پذیرفته بود.

در پیام امام خمینی(س) معروف به پیام قبول قطعنامه ( 29/4/1367 ) كارنامه جنگ تحمیلی و ابعاد آن به روشنی بازگو شده و خطوط آینده نظام در همه زمینه ها و از آن جمله مواجهه با ابرقدرتها و پایداری بر اهداف انقلاب ترسیم شده است.

بدین ترتیب جنگ تحمیلی 8 ساله به پایان رسید و جمهوری اسلامی حضور خود را به عنوان یك قدرت با ثبات و غیرقابل شكست در پهنه بین المللی به اثبات رسانید و پیام خویش را ابلاغ نمود.

 

شهدا را یاد كنیم حتی با یك صلوات

*********
((طرح پیروان ولایت))

*********

چشـــــــــم مخصــــــوص تماشاســــت اگــــر بگـــــزارنـــــد

حجـــــاب یادگار مـــــادرم زهــــرا "س"مدیریت سایت پیروان ولایت

سفر عشق از آن روز شروع شد ***که خدا مهر یک "بی کفن" انداخت میان دل ما
طراح قالب : { طرح پیروان ولایت}